Gå til hovedinnhold

REKOMP- Høst 2021 oppsummert - med faglige ressurser

Så godt som alle barnehagene i Kristiansand kommune deltar i Regional ordning for barnehagebasert kompetanseheving, - Rekomp. 
Målet med ordningen er å bidra til implementering av rammeplanen for å sikre alle barn et likeverdig barnehagetilbud av høy kvalitet. Arbeidet skal skje i partnerskap med Universitet eller høyskole og være basert på lokale vurderinger av kompetansebehov og forankret i den enkelte barnehage på en måte som involverer alle ansatte.  

Her kan du lese mer om regional ordning


Høsten 2021

Høsten 2021 gjennomførte de aller fleste barnehagene en ståstedsanalyse utviklet av UIA, (noen få brukte andre analyseverktøy). Fort forklart fra Udir: Ståstedsanalysen for barnehage 

Barnehagene skulle kartlegge egen virksomhet, for å skaffe et bredere bilde, en oversikt over egen enhets styrker og svakheter, slik at en med utgangspunkt i det, kan velge område for utvikling.
Tanken bak Rekomp er at den enkelte barnehage selv skal finne ut hva de vil ha fokus på, hvilke områder en trenger å bygge felles kapasitet og utvikle kompetanse. Hva trenger akkurat vår barnehage for å oppfylle kravene i Rammeplanen? Og hva er egentlig en god barnehage?

Barnehagene har fått i oppgave å jobbe med et såkalt “Drømmebilde”. Leder og ressursperson i barnehagene fikk i oppgave å jobbe fram sitt eget drømmebilde, og siden jobbe videre med dette i personalet (barnehagene har jobbet litt ulikt med dette). Intensjonen med oppgaven var at en skal finne fram til hva den enkelte medarbeider tenker kjennetegner en “Drømmebarnehage”, hvordan er den? Hva gjør de voksne? Hvordan er det å være barn der? Dette kan også henge sammen med den enkelte ansattes pedagogiske grunnsyn. Siden skal en snakke sammen om hva som kjennetegner drømmebarnehagen, hva er felles, hva kan en få til, hva må til? Hva ønsker vi skal kjennetegne vår barnehage når alt fungerer godt? Hvordan kan vi komme dit?
 
Her er en Podcast som sier noe om dette med pedagogisk grunnsyn; #1 Pedagogisk grunnsyn – PedPod – Podcast – Podtail (Finnes der du henter dine podcaster, for eksempel Spotify. )
 
Barnehagene skal finne et område for utvikling, og gjennomføre et utviklingsarbeid, kanskje som et første skritt på vei mot en drømmebarnehage? Vi vet at når kvaliteten heves på et område i barnehagen, kan dette skape gode effekter, også på andre områder, - vi kan si at barnehagen er blitt en lærende organisasjon, som stadig ønsker å bli bedre. 

Her er litt mer om hvordan en jobber med utviklingsarbeid

  1. Utviklingsarbeid i barnehagen (udir.no)
  2.  Velg område å jobbe med (udir.no)
  3. Fagartikkel: Fire suksessfaktorer for å jobbe bedre sammen i barnehagen (utdanningsnytt.no)  Fire suksessfaktorer for å utvikle ansatte i barnehagen er å finne ut hva de kan, og hva de trenger. Sett ned en prosjektgruppe, og ha klare mål.
  4. Podcast fra Høyskolen i Innlandet:  #41 Utviklingsarbeid i barnehagen - nødvendig for å sikre barns rettigheter (sellpodden.no) (Finnes der du henter dine podcaster, for eksempel Spotify.)
Arbeidet med Rekomp er todelt. Hver barnehage skal velge et passende utviklingsarbeid, og samtidig møtes i nettverk med andre barnehager der vi har vi fokus på hvordan barnehagen som organisasjon lærer og utvikler seg. Kompetanseutvikling krever godt samarbeid (utdanningsnytt.no) tema til nå har blant annet vært ulike verktøy for å jobbe systematisk med å finne barnehagens kompetansebehov, hvordan få alle med, hvordan møte motstand.  



Kommentarer

Mest leste artikler

FUB - Foreldreutvalget for barnehager

En barnehage - våre barn! Det som er godt for barn med spesielle behov, er godt for alle barn. Dette er grunnlaget for hvordan denne barnehagen jobber. Det nasjonale foreldreutvalget for barnehager har vært på barnehagebesøk i Stavanger. FUB-besøk i unik barnehage - FUB (Foreldreutvalget for barnehager) Les ellers om foreldreutvalgets arbeid her!

Vi flytter bloggen!

Vi flytter til nytt nettsted, men domenenavnet tar vi med oss. Det vil si at du finner bloggen på denne adressen som før: kristiansandsbarnehagen.no  Bloggen flyttes nærmere Kristiansand kommunes hjemmeside, på linje med andre kommunale blogger om for eksempel Bærekraft og Kulturarrangementer. Det nye verktøyet vi skal bruke ivaretar alle lovverk på universell utforming (UU lovverk), noe som ble en utfordring her vi "bodde" før. Ikt-løsninger i Norge skal nemlig være universelt utformet. Dette gjelder nettløsninger, apper og automater. Både private og offentlige virksomheter, lag og organisasjoner må følge dette nye regelverket. Og da må Kristiansandsbarnehagen også!   Denne bloggen har fulgt barnehagefeltet siden kompetanseplanen SKUP i 2008, med mer eller mindre jevne oppdateringer om hva som skjer i barnehagene og hva som skjer innenfor barnehagefaget. Hele 466 innlegg har blitt til på denne tida! Når vi nå flytter, minner om at vi gladelig tar imot gode innspill til ...

Utemiljøet i barnehagen, brukes det pedagogisk?

Er vi bevisst de pedagogiske mulighetene som ligger i barnehagens utemiljø? Finnes det muligheter for å øve opp de grunnleggende bevegelsene som krype, åle, balansere, løpe, hoppe, hinke, rulle og så videre?  Fysisk aktivitet er viktig for utviklingen av kroppen, for trivsel og mestring innenfor så mange felt i barns videre læring. I skriveopplæringen har det betydning om barna har trening på å bruke armer og bein i store bevegelser, men også den treningen barna har i fingrene og hånda. I uteleken er det mange muligheter for å trene på både store og små bevegelser. Barna kan trene på å bære ting, løpe, hoppe med samlet sats, hinke og rulle. Trene på balanse, rotasjon, kaste og fange for kontroll på bevegelser. De kan samle, sortere, bygge og grave. Alt kan gjøres ute! Mange barnehager har utegrupper. De sier at alt kan gjøres ute, hele rammeplanen kan gjennomføres utenfor barnehagens fire vegger. Noen barn...