Gå til hovedinnhold

Det skjer noe med likestilling....

Menn i barnehage har et eget nettverk: MIB. Nå har de fått sin egen nettside . I samarbeid med Lærerutdanningene på UiA har senter for likestilling laget nettside for å rekruttere flere menn til førskolelæreryrket. Sjekk ut, og hold deg oppdatert!


Likestillingskonferanse
Årets likestillingspris fra kunnskapsdepartementet ble delt ut under Likestillingskonferansen i Bergen 30 og 31. mars -09 til Dampsentralen barnehage fra Drammen.



Fra konferansen kan vi bla annet anbefale "Gender Loops" . I heftet finner du eksempler på praktisk likestillingsarbeid med barn i barnehagen. Gjennomføring av slike tiltak er lurt av flere grunner. For det første for å skape like og gode oppvekstvilkår for barna. For det andre for å gi grunnlag for pedagogisk refleksjon. Å prøve ut et likestillingspedagogisk opplegg er en nøkkel for å se egne kjønnede væremåter og hvordan samfunnets kjønnsmønstre gjør seg gjeldende for barn i barnehagen; i leketøy, i bøkene, i innredningen, i fravær av menn etc. Mer om dette prosjektet på Reform - ressursenter for menn.

Konferansen hadde over 150 deltakere 8 av de fra Hokus Pokus barnehage, 2 fra Eplehaven, 2 fra Oddemarka skole, Bente Hansson fra skoleetaten i Kristiansand, Kristin Rosen fra Barnehageetaten og prosjektleder for Fritt Valg! Eva Kristin Eriksen var der.

Kommentarer

Mest leste artikler

FUB - Foreldreutvalget for barnehager

En barnehage - våre barn! Det som er godt for barn med spesielle behov, er godt for alle barn. Dette er grunnlaget for hvordan denne barnehagen jobber. Det nasjonale foreldreutvalget for barnehager har vært på barnehagebesøk i Stavanger. FUB-besøk i unik barnehage - FUB (Foreldreutvalget for barnehager) Les ellers om foreldreutvalgets arbeid her!

Vi flytter bloggen!

Vi flytter til nytt nettsted, men domenenavnet tar vi med oss. Det vil si at du finner bloggen på denne adressen som før: kristiansandsbarnehagen.no  Bloggen flyttes nærmere Kristiansand kommunes hjemmeside, på linje med andre kommunale blogger om for eksempel Bærekraft og Kulturarrangementer. Det nye verktøyet vi skal bruke ivaretar alle lovverk på universell utforming (UU lovverk), noe som ble en utfordring her vi "bodde" før. Ikt-løsninger i Norge skal nemlig være universelt utformet. Dette gjelder nettløsninger, apper og automater. Både private og offentlige virksomheter, lag og organisasjoner må følge dette nye regelverket. Og da må Kristiansandsbarnehagen også!   Denne bloggen har fulgt barnehagefeltet siden kompetanseplanen SKUP i 2008, med mer eller mindre jevne oppdateringer om hva som skjer i barnehagene og hva som skjer innenfor barnehagefaget. Hele 466 innlegg har blitt til på denne tida! Når vi nå flytter, minner om at vi gladelig tar imot gode innspill til ...

Fagdag for pedagoger 13.november 2023

I den store salen i KRS-Live (tidligere Q42), mandag 13.nov. kl. 9-15 treffes pedagoger og styrere fra private og kommunale barnehager i Kristiansand. Dette blir en fagdag med Inger Lise Andersen, som mange kjenner fra Basiskurs, Workshop om Traumebevisst tilnærming og fra 0-6 nettverkene. Denne dagen skal vi hente opp tråder og tema fra både "snakke sant", "Evaluering og pedagogisk skjønn" og fra det kommende 0-6 nettverk med tema "Kommunikasjon med barn". Alt dette er viktige kompetanser i en profesjonell pedagogisk praksis i barnehagen. Vi skal jobbe med hvordan vi utvikler dette og hvordan vår profesjonelle pedagogiske praksis kan hjelpe oss til å stå støtt i møte med både, barn, foreldre og samarbeidspartnere?  Hvordan hjelper vi barn til mestring av motgang og vanskelige følelser? Hvordan bruker vi mulighetene vi har til å hjelpe foreldrene med dette? Hvordan utvikler vi vår profesjonelle pedagogiske praksis? Påmelding HER!